Haber / Makale Detayı

YAKIT TASARRUFU NASIL YAPILIR VE YAKIT SARFİYATININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR


LASTİK BASINCI

Yetersiz basınçla şişirilmiş lastiklerin kullanımları için daha fazla enerji gerekir. Ayrıca janta gevşek bir şekilde monte edilmiş lastiklerde zamanla hava basıncı azalabilir. bu nedenle hava basıncını düzenli ve sürekli olarak kontrol edip gerektiğinde araç üreticiniz tarafından uygun görülen hava basıncı ile şişirmelisiniz. Lastiklerinizi doğru bir şekilde şişirmeniz %5 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

  • Lastik basıncı da yakıt tüketiminde önemli bir etkendir. bu nedenle aracınız için önerilen lastik basıncını korumaya dikkat edin ve sıklıkla kontrol edin.
  • Orjinal lastikler kullanın 
  • Aracınız için doğru lastiği seçmek de yakıt tasarrufu yapmanızda etkili olacaktır. A, B, C, D, F, ve G harfleriyle ifade edilen lastik yakıt tasarrufu sınıfı, alacağınız lastikte bakmanız gereken ilk noktalardandır. A sınıfı lastikler, yakıt tasarrufu yapmanızı kolaylaştırır.AŞIRI HIZ 


Aşırı hız yapmak, yakıt tüketiminizi artırır. 90 kilometrenin üzerindeki hızlara çıkmamak bu nedenle önemlidir.

hız sabitleyici kullanmak ya da aracınızda bu özellik yoksa belirli bir hızda ilerlemek, yakıt masrafınızı azaltacak bir diğer önlemdir.


ANİ HIZLANMA 

Aniden hızlanmak, motora birden yüklenmek anlamına geleceği için yakıt tüketimini arttırır.

Aracın motor devrini dakikada 2.500 ile 3.000 arasında tutmaya özen gösterin 

Dur- kalk yapmak, yakıt tüketimini arttıran en önemli nedenlerden biridir. daha uzun bile olsa farklı bir yolda daha az dur-kalk yapacaksanız o yolu tercih edin.


KLİMA KULLANIMI

  • Camların açık kalması ya da bazı araçlarda tavanın açık olması, arabanın rüzgara karşı direnç göstererek motoru zorlamasına ve bu da daha fazla yakıt harcamasına neden olur.
HAVALANDIRMA KULLANIMI

Klimayı sadece gerektiğinde kullanın. klima, motora fazla yük bindirerek daha fazla yakıt kullanılmasına neden olur. Klima, motor gücü ve yakıt tasarrufu üzerindeki en büyük kayıplardan biridir. Dikkatli klima kullanımı ile, araç tipine ve sürüş koşullarına bağlı olarak yakıt tüketimini %5 _ %20 azaltabilirsiniz. Sadece havayı sirküle etmek için bir vantilatör olarak kullanmayın. Eğer taşıtınızın içindeki hava çok sıcaksa, onu yaklaşık 23 dereceye ayarlayın. Buna ek olarak gölgede park etmek, araba güneşten çıktığında fazla gaz buharlaşmayacağından yakıt tasarrufunu arttırır. Aynı zamanda klimanın iç mekanı serinlemek için o kadar çok çalışmasına gerek kalmaz.
TRAFİK AKIŞI

Trafik koşullarına önceden tahmin etmeye çalışın ve yavaşça hızlanın ya da yavaşlayın. Ani kalkışlardan ve frenlerden daha güvenli bir sürüş geçirirsiniz, daha az bensin kullanırsınız ve fren yıpranmasını azaltırsınız. Şehir içi trafiğinde, sadece önünüzdeki sürücüye değil, sonrasında iki veya daha fazla araca da dikkat edin; daha fazla kademeli olarak hızlanmasına ve yavaşlanmasını sağlar. Trafik ışığı değişimini, yaklaşan bir DUR işaretini veya bir kavşak için yavaşlama ihtiyacını tahmin ederek, fren kullanımını önleyebilir veya azaltabilir, bu sayede yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.