Haber / Makale Detayı

NEDEN YAZIN YAZ LASTİĞİ

NEDEN YAZIN YAZ LASTİĞİ

 

Yaz lastiğini yazın kullanmanın ana iki nedeni var. İlk olarak güvenliğimiz, bir diğer özellik ise cebimize etkisidir. Bunları açıklayacak olursak;

 

·         GÜVENLİ SÜRÜŞ

Güvenli sürüşten kastımız havaların ısınması ile birlikte frenleme yapıldığında diskler daha çabuk ısınacak ve bu sıcaklığı en yakın olan lastiklere iletecektir. Bu sıcaklığa asfalt sıcaklığı eklenince yaz lastiği olmayan araçlar kayma hissedecekler ve fren mesafeleri uzayacaktır. Araç viraja girdiğinde ise savrulma artacaktır. Sürüş tekniği olmayan sürücülerde sürüş hakimiyetini kontrol edememe görülecektir.

 

·         TASARRUF

Yazın yaz lastiği kullanmayan sürücülerde ise yakıt sarfiyatında kayda değer bir artış olacaktır. Ortalama olarak %15 ile %20 arasında sarfiyat yaşanacaktır. Buda cebimize yansıyacaktır

 

Bunların dışında kısaca diğer zararları sıralayacak olursak ;

·         Fren mesafesi uzar.

·         Yakıt sarfiyatı artar.

·         Lastik aşınmaları daha hızlı olur. Lastik ömrü azalır.

·         Lastikte gürültü seviyesi artar.

·         Araçta konfor bozukluğuna sebep olur.
arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.