Haber / Makale Detayı

JANT VE LASTİKLER NEDEN BÜYÜTÜLÜR?

Araç üretici firmaların otomobil jantlarını büyütmesinin birinci nedeni, aracın tork gücünü arttırdıkları için bu hızlanan otomobili durdurmak isterler. Otomobili durdurmak için ise fren diskini genişletmek gerekliydi. Fren diski ve balatalar büyüdüğü için jant ölçüsü daha da büyüyecektir. Yüksek torktaki otomobili bu şekilde daha güvenli bir şekilde durduracaklardır.

Diğer bir sebebi ise tüketicilerin daha güzel görünümlü bir araca sahip olma isteği ve otomobil üretici firmaların satışını arttırmalarıdır.

 

Jant ve lastiklerin büyümesinin avantajları

·         Çoğunlukla düzgün asfalt ve uzun yolda kullanılıyorsa yol tutuşu ve virajlarda büyük avantaj sağlar.

·         Lastik taban ölçüsü geniş olduğundan ani frenleme sırasında durma mesafesi azalacaktır

 

Jant ve lastiklerin büyümesinin dezavantajları ise;

·         Şehir içi kullanımı daha sık olan araçların jant ve lastikleri büyütüldüğünde ağırlık artacağından motor daha çok efor sarfetmek durumunda kalacaktır,  yakıt sarfiyatı da   bu sebeple artacaktır.

·         Yol şartları bozuk olan yerlerde ince yanak lastikler daha çabuk deforme olup yanak kısmında balonlar veya kesikler oluşacaktır.

·         Araç konforu azalacaktır.

·         Lastikler geniş olduğundan araç su birikintisi veya ıslak zeminde suya girme zamanı gecikeceğinden yolda gezme şikayeti oluşacaktır.

·         Lastiklerin geniş olmasından dolayı frenleme esnasında balata ve disklere çok iş düşeceğinden daha çabuk yıpranma olacaktır.
arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.