Haber / Makale Detayı

BALANS AYARI NEDİR ?BALANS AYARI NEDİR ?

 

Tekerleklerin ağırlık merkezi salınımındaki dengeye balans ayarı denir.

 

BALANS BOZUKLUĞUNU NASIL ANLARIZ?

 

Araç seyir halinde iken yüksek hıza ulaştığında direksiyonda titreme hissederiz. Ön tekerleklerdeki balans bozukluğu 80 ile 120 km arasında ki hızlarda direksiyonda, 120 km ve üstünde ki titreme arka tarafta hissedilir. Böyle bir durumda 4 tekerinde balans ayarı yapılması gerekir.

Balans ile ilgili bir diğer bilgi ise lastik patladığında tamir edilmesiyle birlikte ağırlık merkezi değişeceğinden tamir edilen tekerleğin balans ayarı yapılması gerekir. Yapılmadığı taktirde sürücü uzun yola çıktığında titremeyi hissedecektir ve hangi tekerleğin balans ayarının bozuk olduğunu bilmediği için 4 lastiği balans yaptırmış olacak. Sadece tamir edilen tekerleğin balans ayarının yapılması kafi olacaktır.


arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.