Haber / Makale Detayı

NİTROJEN GAZI NEDİR ?Nitrojen, atmosfemizin %78 oranını oluşturan azot gazı olarak da bilinen bir gazdır. Atmosferimizin %21 oranını ise oksijen oluşturur.

Oksijende reaksiyon çok hızlıdır. Bir çok gazla reaksiyona girerek hiperaktif bir gaz haline dönüşür. Oksijenin bu hiperaktifliği oksitlenmeye, bu oksitlenme de lastik içinde ki çelik kuşaklarda uzun vadede eskimeye sebep olur. Bunun yanında lastiğin mikroskobik deliklerinden havanın dışarıya çıkmasına neden olur bu da basınç kaybına sebep verir.

 

Yukarıda yazılan dezavantajı avantaja çevirmek için lastik  havalarını nitrojene çevirmemiz gerekir.

Bunun için lastik havaları tamamen boşaltılarak nitrojen gazı ile şişirilir ve tekrar lastik havaları boşaltılarak içinde kalan diğer oksijen havada tamamen salınmış olur. Tekrar nitrojen gazı ile şişirilerek nitrojen oranı %94 _ %99 getirilir.

 

NİTROJEN GAZI FAYDALARI NEDİR?

 

Nitrojen basılmış lastiklerde oksijen olmadığı için veya çok az bir oranda olduğu için ısınmadan soğukluğunu koruyacağından genleşme olmaz ve lastik basıncı sabit kalır.

 

Lastiklere normal hava basıldığında içinde su buharı olduğundan su buharı suya dönüşüp korozyona sebep olacaktır.

 

Nitrojen basılmış lastiklerinde sıcaklığı veya soğukluğa bağlı hava değişikliklerin de lastik havası sabit kalacağından yakıt sarfiyatını engelleyecektir. Lastik havalarında ki %10 oranında değer kaybı aracınızın %3 daha çok yakıt tüketmesine sebep olur.

 

Nitrojen gazı basılan lastikler daha uzun ömürlü, sağladığı yakıt tasarrufu ile çevre dostudur.

Nitrojen gazı basılan lastikler normal hava ilr şişirilmiş lastiklere göre lastik basınç kaybı 4 veya 5 kat daha yavaştır.

Bu sebeple çevremizi, doğayı ve cebimizi seviyorsak profesyonel servislerde lastiklerinizin havasını nitrojen ile değiştirin.

ARACIZIN VE SİZİN HAVANIZ HEP YERİNDE KALSIN.


arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.